През 1960 година, месец септември, със заповед на МНП се създава 91-во Единно средно политехническо училище (91. ЕСПУ) с пет учителки и 125 ученици. Учителският състав е 9 души: 5 учителки българки, които преподават немски език в подготвителните класове. Това са: Славка Цанкова, Пенка Цолова, Албена Вангелова, Нина Пеевска и Лили Шинева. По-късно е назначена немкинята Аизенрайх, която преподава основни понятия по биология и химия. По български език и литература е назначена Гергина Тончева, по математика – Мира Бешовишка, по физическо възпитание – Евелина Попова и по пеене – Катя Гончарова, която е щатна учителка в гимназията с преподаване на английски език в гр. София и допълва часове в 91. ЕСПУ. За директор на Гимназията е назначена Танка Пеева Хинкова. Тя остава директор до 1975 година. Новосъздадената гимназия няма собствена сграда, затова временно е настанена в сградата на 12. СПУ „Ленин” на ул. „Цар Асен”.
През октомври 1960 г. гимназията се настанява в новопостроената сграда на 138. Основно училище на ул. „Шипченски проход” № 35. Условията за работа са добри. Най-вълнуващото събитие от първата учебна година е излитането на Юрий Гагарин в Космоса на 12 април 1961 г. На 24 май 1960 г. за Деня на Кирил и Методий космическият герой е гост на България. След манифестацията той посещава училището, в което се помещава гимназията, поздравява учителите и учениците, засажда борче и оставя името и повелята на подвига си.
През 1961/1962 учебна година Гимназията нараства с още пет паралелки. Открива се и филиал за изучаване на френски език – 125 ученици – пет паралелки. Това ядро слага началото на съществуващата сега в София 9.Френска гимназия. За френския филиал пряко отговаря и го ръководи Надежда Димчева – първият зам.- директор. Тя става и първият директор на Френската гимназия.
През октомври 1961 г. училището има вече свой дом – сградата на ул. „Позитано” № 26, където се помещава и досега. Отначало съжителствува със 73. Основно училище, после с Техникума по облекло „Вела Благоева”. Едва след десетина години 91. Гимназия с преподаване на немски език става самостоятелен обитател и стопанин на сградата.
На 1 септември 1961 г. в Гимназията пристигат първите делегирани немски учители от ГДР:
– Йоханес Кох – учител по история и география;
– Албрехт Кьониц – учител по химия;
– Ане Мари Хилдеман – учителка по немски език.
През учебната 1964/1965 година училището се превръща в гимназия с 22 паралелки от подготвителен до ХІ клас. През 1965 г. завършва първият випуск на НЕГ. Завършват успешно 123-ма ученици и 116 от тях са приети във висши учебни заведения.
През 1966 г. се дипломират 139 зрелостници, от които 81 с отличен успех (17 пълни отличници), 46 – с много добър, 10 – с добър. Шестима ученици получават златни медали и 9 – сребърни. През 1966 г. гимназията получава своето кръщение – името Карл Либкнехт – немски политик, социалист, основател на германската социалдемократическа партия, а думите му „Въпреки всичко!” стават девиз на прекрачилите прага на училището. Същата година за училището има статии и бележки в периодичния печат на ГДР, Гимназията е посетена от директора на музея „Г. Димитров” в гр. Лайпциг, а през 1970 г. – и от министъра на народното образование Маргот Хонекер.
От 1975 до 1985 г. директор на НЕГ е Кана Божинова, а зам.- директори – Менда Маркова и Хелга Гунева.
През 1983 г. училището е асоциирано към ЮНЕСКО и се създава клуб ЮНЕСКО, който увлича учениците да изготвят албуми, сбирки с материали за културни паметници в България, като най-хубавите се изпращат на приятели от асоциираните училища към ЮНЕСКО.
На 8 май 1985 г. в зала „Универсиада” се провежда тържествен концерт, посветен на 25-годишнината от основаването на Гимназията. Училищният колектив е удостоен с орден „Кирил и Методий“ – ІІ степен.
Учебната 1985/1986 година започва с ново ръководство: директор – Менда Маркова, и зам.- директор – Хелга Гунева. През октомври 1985 г. училището посреща делегация от участници в 23-та Генерална конференция на ЮНЕСКО.
През 1989/1990 учебна година в зала „България” през месец май се чества 30-годишнината на училището. Издава се брошура със спомени и ученически творби.
През 1992/1993 учебна година в Гимназията се обучават 32 паралелки. Педагогическият съвет и учениците провеждат дискусия за промяна на името на гимназията, като се оформят три предложения: Лесинг, Шилер и проф. Константин Гълъбов. През месец април с решение на Комисията по преименуванията в Столичната голяма община на 91. Гимназия се дава името на професор Константин Гълъбов (17 април 1892 – 25 декември 1980) – създател на катедрата по немска филология в Софийския университет, писател, есеист, преводач, автор на речници и други.
–
Със съдействието на методиста г-жа Отт и учителките от НЕГ Лидия Несторова, Еманулина Несторова и Менда Маркова се проучват плановете за т. н. класове Deutsche Abteilung в Чехия, Словакия и Румъния. Педагогическият съвет прави предложение до Министерството на образованието, като прилага адаптирани учебни планове за разкриване на 2 пилотни паралелки от 1994/1995 учебна година.
През 1994/1995 учебна година в училището се създават първите две пилотни паралелки Leistungsklasse с учители от Германия. От 15 до 30 септември се провеждат изпитите, но утвърден план за тях идва през месец октомври.
Методическа помощ и съдействие училището получава в лицето на г-н Бубнер със статут на методически ръководител на делегираните преподаватели относно обучението по немски език на новите специализирани паралелки. Той започва работа в НЕГ през 1995/1996 учебна година.
На 17 май 1998 г. в официалната зала на Немското посолство в присъствието на посланика, официални гости и родители са раздадени тържествено първите немски дипломи на учениците от двете пилотни паралелки Leistungsklasse. През пролетта на 1998 г. поста директор на 91. НЕГ заема г-жа Вера Катранджиева (със специалност германистика).
През 2000/2001 учебна година се отбелязва 40-годишнината на Гимназията с концерт в Зала “България“. Издава се книжката „НЕГ в семейната история” на български, немски, английски и руски език.
На 16.ХІІ.2000 г. 11 Д клас с класен ръководител Милена Караангова посещава Дома за деца, лишени от родителски грижи „Асен Златаров”, в гр. Враца и занасят 35 чувала с дрехи, събрани от учениците от цялата Гимназия, учебници, книги, играчки и индивидуални пакетчета с плодове и лакомства за 120 деца.
От м. юни до м. ноември 2002 г. 80 ученици от пет паралелки на 11. клас преписват „История славянобългарска” и тържествено я подаряват на Националния исторически музей. Инициативата е под ръководството на г-жа Милена Караангова и е посветена на 280 години от рождението на Паисий Хилендарски и 240 години от написването на „Историята”. Книгата е подвързана с кожа от Полиграфическия комбинат и е оформена като първите ръкописни книги – със заглавни страници и рисунки. Общо са направени 2000 преписа на „Историята”, от които са запазени 72. Този препис е 73-ти поред и е връчен официално на Националния исторически музей на 11 януари 2003 г. Този акт предизвика широк обществен и медиен интерес.
През пролетта на 2002 година г-жа Марта Джалева, учителка по български език и литература в Гимназията, издава заедно със свои ученици стихосбирката „Между етажите”. Брой от книгата се пази в библиотеката на училището.
През октомври 2004 г. преподавателките по български език и литература г-жа Нелида Перянова и г-жа Милена Караангова организират акция за спасяване на Къщата музей „Пейо Яворов“, един от най-значимите поети на България.
На 25.11.2004 г. Немският отдел празнува своето 10-годишно съществуване. Честването се организира от д-р Детлеф Фехнер, ръководител на Отдела, и се провежда във физкултурния салон на училището.
След прожекцията на филма „Дело № 205/1913 г. П. К. Яворов” на 18.11.2004 г. се провежда творческа дискусия за филма и актьорската игра на Явор Милушев. Ицициативата е на г-жа Наташа Христемова във връзка с 90-годишнината от смъртта на поета.
През 2006 година в залата на БАН се провежда голям концерт на талантите на НЕГ.
На 22.02.2008 г. група ученици от гимназията и г-жа Спасия Стоева посещават в дома й проф. Жана Гълъбова по случай нейния 100-годишен юбилей.
През 2010 г. за първи път се организира Коледен концерт на гимназията.
Всички права са запазени © 91 Немска езикова гимназия "Проф. Константин Гълъбов"
За да осигурим най-доброто изживяване, използваме технологии като „бисквитки“ за съхраняване и/или достъп до информация за устройството. Съгласието за тези технологии ще ни позволи да обработваме данни като поведение при сърфиране или уникални идентификатори на този сайт. Несъгласието или оттеглянето на съгласието може да се отрази неблагоприятно на определени функции и характеристики.