Животът след „Немската”
Престижът да завършиш 91 НЕГ е много важно предимство, което ти дава гимназията. Но най-важното нещо е образованието, което тя ни дава и вратите, които отваря пред теб в живота. Вижте историите на ученици, завършили успешно гимназията през годините.
Инж. Владимир Кисьов, Випуск 1966
Завършва Немската гимназия през 1966 г. Висшето си образование получава във
Висшия машинно-електротехнически институт в София по специалността радиотехника. Работи като научен сътрудник в института по радиотехника.
През 1992 г. е назначен за главен експерт в министерството на промишлеността, след което започва политическата му кариера:
- зам.-министър на промишлеността;
- зам.-министър на външните работи, отговарящ за интеграцията в ЕС;
- главен преговарящ с ЕС;
- председател на Общинския съвет на София.
Проф. Симеон Метев, Випуск 1966
Завършва Немската гимназия в София през 1966 г. Висшето си образование получава в СУ София, специалност лазерна физика. От 1987 г. работи като професор в Института за лазерни технологии в Бремен.
доц. д-р Димитър Алексиев, Випуск 1966
Висшето си образование получава във ВМЕИ София. Остава на научна работа във Факултета по електроника. Доц. д-р Димитър Алексиев заема следните длъжности:
- член на Академичния съвет на ТУ;
- председател на Общото събрание;
- преподавател във Факултета по електроника и Немския факултет.
Стефан Чорбанов, Випуск 2002
„С годините все повече осъзнавам, че манталитетът на хората е свързан с гимназията, която са завършили. Освен отличното образование, 91. НЕГ ми даде обща култура, каквато не успях да получа дори след това в университета по време на следването си. Средата от учители и съученици в „Немската” ти дава ужасно силен старт в живота, образованост и самочувствие – нещо, което разбираш след време.”
Стефан Чорбанов завършва 91. НЕГ през 2002 г., като продължава висшето си образование в немския факултет към ТУ-София. След кратък престой и специализация в KIT Karlsruhe се убеждава, че следването в Германия не е за него и се връща в София, за да завърши магистратура и да продължи развитието на създадената от него уеб дизайн компания Stenik. Към 2011 г. фирмата има над 250 изработени уеб сайта и онлайн магазина за български и немски клиенти, а за компанията работи екип от 20 уеб дизайнери и програмисти.
Повече за Стефан можете да прочете в личния му сайт chorbanov.com, страницата му във Facebook: facebook.com/chorbanov или Linkedin: http://www.linkedin.com/in/chorbanov.
Марин Петков, Випуск 2002
Интересът на Марин Петков към анимацията се заражда още докато учи в 91-ва Немска езикова гимназия. Заедно със съученика си Станислав Петков през 2008 г. основават Ем Пи Студио ЕООД, която е специализирана в изработката на 3D анимация, motion graphics и визуални ефекти.
„Няма нищо по-хубаво да работиш това, което най-много те забавлява, макар че да управляваш собствен бизнес не е лесно. Същевременно чувството на удовлетвореност, когато световни имена в бранша похвалят работата ти, е незаменимо.“
Марин Петков е от випуск 2002. Завършва магистратура по информатика и мултимедия в университета в Аугсбург, Германия. Може да прочетете повече за него в личния му профил в социалната бизнес мрежа LinkedIn: http://www.linkedin.com/in/marinpetkov
Иван Иванчев и Александър Цанков, Випуск 1997
Иван Иванчев и Александър Цанков, някога делящи един чин в гимназията, днес са бизнес партньори в основаната от тях компания Изи Онлайн АД. Изи Онлайн е водеща дигитална агенция, пазарен лидер в областта на онлайн рекламата, чиито клиенти са множество български и международни фирми. Разработеният от фирмата високотехнологичен рекламен софтуер EasyAds е получавал няколко пъти отличия за иновативност и ефективност.
„Не бяхме от най-ученолюбивите в гимназията, споделя Александър, търсехме максимален резултат с минимални усилия.” Днес обясняват, че това е утопия – всичко се постига с много работа. „Началото беше трудно, без връзки и капитали. Започвайки от това ниво, само с перфекционизъм и упоритост може да реализирате мечтите си”, казва Иван.
Иван и Александър смятат, че истинските приятелствата от гимназията и университета могат да бъдат стабилна основа за бъдещ съвместен бизнес. Според тях именно това е тайната на успехa им.
Иван Иванчев и Александър Цанков са от випуск 1997. Впоследствие завършват международни икономически отношения в УНСС, София. Може да прочетете повече за тях в личните им профили в социалната бизнес мрежа LinkedIn: http://www.linkedin.com/in/ivantschev и http://www.linkedin.com/in/atsankov
Румяна Войнова, Випуск 1980
Здравейте!
До 1975 година в 91 гимназия е имало „Д“ паралелка, в която са учили всички ученици, дошли от провинцията в София – от окръзите Благоевград, Кюстендил, Перник и София-окръг. По мое време за първи път вече нямаше провинциалната “Д“ паралелка.
Аз живях пет години в пансиона в Горна баня, като първата година бяхме 12 момичета в стая. Бях разпределена в подготвителен „А“ клас, а моята класна ръководителка Виолета Илиева беше най-младата учителка в гимназията. Много неща бяха нови и пленителни за мен: съученици-столичани, учители, повлияни от немската култура и германски преподаватели, в които бях влюбена. Неофициално се носеше мълва, че само слабите ученици продължават кариерата си изцяло с немски език. Преодолявайки подобни предразсъдъци, аз позволих на моята слабост – немския език – да стане моя професия, мое хоби и моя най-голяма любов.
С приятелски поздрави,
Руми Войнова
http://rumjana.wordpress.com/
Д-р инж. Васил Димитров Вучков, випуск 1974
Средно образование: 1969 – 1974, 91-ва НЕГ /Немската/, 11 А клас, класен ръководител Иван Ангелов – преподавател по математика.
Висше образование: 1976 – 1981, машинен инженер, специалност Автоматизация на дискретното производство (АДП), Машиностроителен факултет на ВМЕИ, сега Технически Университет София.
Докторска дисертация: 1984 – 1988, тема „Изследване на зависимостта между метода на отлагане, структурата и свойствата на твърди тънкослойни покрития върху твърдосплавни материали“, разработена и защитена през 1989 година в Техническия Университет Кемнитц /преди Карлмарксщат/, ГДР.
Докторска дисертация /втора, незавършена/: 1989 – 1990, предмет на изследователската дейност: тънкослойни покрития за пресови съединения, моделиране и изчисляване на корпуса на мотор-редуктори по метода на крайните елементи (FEM), разработвана в Техническия Университет Кемнитц /преди Карлмарксщат/, ГДР.
Инженерно-техническа приложна дейност:
1990 – 2006, ФРГ: конструиране с помощта на компютърна графика (CAD) и якостни и деформационни изчисления с помощта на метода на крайните елементи (FEM) в промишлеността на Германия: подемно-транспортно машиностроене /Crown Gabelstapler Мuenchen/; автомобилостроене /автомобилните производители Mercedes Benz Sindelfingen, BMW Muenchen, Audi Ingolstadt, Opel Ruesselsheim и техните доставчици, между които и Delphi Wuppertal/.
2007 – сега, САЩ: приложение на конструирането с компютърна графика (CAD) и метода на крайните елементи (FEM) при якостни и деформационни изчисления в самолетостроенето /Boeing, Seattle и Saint Louis/.“