Столичната 91. немска езикова гимназия „Проф. Константин Гълъбов“ отбеляза тържествено на 17 април тази година в зала 1 на НДК своята 65-годишнина и 30 години на немския отдел в нея. В него работят делегирани германски преподаватели по договор между България и ФРГ.
„Празникът премина с грандиозен спектакъл. Надсловът на концерта беше „Пътят към успеха“. На едно място се събраха бивши и настоящи учители и възпитаници на гимназията. Имаше представители на различни професии – лекари, писатели, певци, журналисти, политици“, разказва директорката Нели Георгиева.
Сред гостите е и президентът Румен Радев, който удостоява 91. НЕГ с плакет „Св. св. Кирил и Методий“, председателят на 51. народно събрание Наталия Киселова, заместник-министърът на образованието и науката д-р Емилия Лазарова и други.
„От партньорите от немскоговорящите страни тържеството уважиха с присъствието си посланиците на Германия – Н.Пр. Ирене Планк, на Австрия – Н.Пр. Андреа Икич-Бьом, и на Швейцария – Н.Пр. Раймунд Фурер. Почувстваха се общността и духът на Немската. Беше много емоционално и приятно и за мен, която отскоро съм в тази атмосфера“, добавя директорката.
Нели Георгиева е директор на 91. НЕГ „Проф. Константин Гълъбов“ от една година.
Подчертава, че за нея освен голямо предизвикателство е чест и удоволствие да работи в една от най-известните гимназии в страната – Немската в София. Благодарна е за топлия прием от страна и на колегите ѝ, и на децата. Той надминава очакванията ѝ, а притеснението, че е външна за институцията, отпада.
На въпроса коя от традициите на Немската гимназия трябва да се съхрани и кое би променила, Нели Георгиева е категорична, че традициите са нещо, което трябва да се запази. Благодарна е на своите предшественици, че са създали и поддържали високо ниво на образование. И се чувства отговорна да продължи в тази посока.
Успехът на Немската гимназия се дължи на стремежа за високи академични постижения, както и за формирането на отговорни, широко скроени млади хора.
От друга страна, тридесетте години партньорство с делегираните преподаватели от немския отдел са пример за тясната връзка между българската и немската култура и образование. И те също допринасят за високото качество на обучение в 91. НЕГ „Проф. Константин Гълъбов“, тъй като се прилага най-хубавото от двете системи.
Всяка година се правят срещи с Немския отдел, обменят се добри практики. Симбиозата между българската и немската образователна система е мотивираща и за учителите, и за учениците. И това дава тласък на гимназията, защото възпитаниците ѝ получават добра възможност за реализация след това и в България, и в чужбина.
„Освен високите стандарти на образование е важно да се поддържа и духът на общността на Немската. Трябва да се насърчават трудолюбието, ученолюбието и критичното мислене у младите и тяхната гражданска активност. Тук учениците винаги са имали позиция, която не се страхуват да защитават“, категорична е директорката.
Колкото до това какво би променила, то е по-скоро в отговор на динамиката на днешното съвремие – най-вече в развитието на технологиите. Директорката би стимулирала колегите си да използват повече иновативни методи за преподаване и дигитални инструменти в образователния процес, както и да развиват социално-емоционалната интелигентност и уменията на учениците.
„Всяка година инвестираме в квалификацията на колегите – подчертава Нели Георгиева. – В екипа има 11 души с образователна и научна степен „доктор“. Поне в дългогодишната си практика като учител и като експерт в РУО, не съм попадала на училище с толкова много преподаватели с подобна степен. Стимулираме колегите да участват в различни научни конференции и семинари. Имаме и млади колеги, които сега ще кандидатстват за докторантура. Това няма как да не се отразява и върху успеха на децата.“
Когато преди година заема поста, Нели Георгиева е неприятно изненадана само от инфраструктурата. Гимназията има нужда от реконструкция, за да се премине на едносменен режим на работа. Към момента това е невъзможно. Въпреки че се работи на две смени, няма почти никакви свободни кабинети и всички извънкласни дейности се провеждат в събота или след часовете.
Старият физкултурен салон е с размерите на физкултурен салон за детска градина.
Имало е проект за нов корпус от 2019 г., но той не е реализиран. Сега се работи по актуализиране на проекта за доизграждане на два нови корпуса – единият с класни стаи и кабинети, другият с нова модерна библиотека, мултифункционална зала, която да става и за спорт, и за събития, и нов физкултурен салон.
„Но тъй като сме в центъра на София, първо трябва да се погрижим за укрепване на археологическите разкопки и ако нещо се открие, то да бъде консервирано“, уточнява Георгиева.
В тази връзка, разчитат много на съдействие от Столичната община и в частност на район „Възраждане“, защото гимназията е ползвател на сградата, но тя и теренът са собственост на Общината и без нея нищо не може да се направи.
„Смятам, че колегите и децата заслужават съвременно оборудвано училище и да преминем на едносменен режим, което е крайната цел. Това лято ще бъде изграден и STEM център с финансиране по Плана за възстановяване и устойчивост. Мечтая си и за специализирани фонетични кабинети, каквито съм виждала в чужбина“, допълва директорката Георгиева.
По-сложно ще бъде изграждането на новата част, която включва библиотека, физкултурен салон и мултифункционална зала, защото по средата на настоящия корпус минава централен топлопровод. Заради евентуалните археологически находки се осуетява и идеята за фитнес на открито, която ръководството иска да реализира.
Успехите на Немската гимназия директорката обяснява с всеотдайността на висококвалифицираните си колеги, които приемат професията си като призвание. Хубавото е, че те не само учат младите хора по основния предмет, по който преподават, но възпитават у тях и много добродетели. Неслучайно, когато пораснат, се връщат в училище да видят своите преподаватели. Особено учителите си по немски в подготвителен клас
ИЗТОЧНИК: https://azbuki.bg/news/novini-2025/broj-20-22-28-05-2025-g/patyat-kam-uspeha-2/